1. Instruktorzy
  2. Paweł Ramatowski
Paweł Ramatowski

Paweł Ramatowski

Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA

Dostępnych kursów: 0

Wolnych miejsc: 0

O mnie

Wspinam się czynnie od 25 lat, wspinaczkę przeplatając eksploracją jaskiniową. Od 1999 należę do Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków. Posiadam uprawnienia PZA: instruktor Taternictwa Jaskiniowego PZA oraz instruktor Wspinaczki Skalnej PZA . Od 2005 roku jestem kierownikiem klubowych wypraw eksploracyjnych w masyw Kanin w Alpach Julijskich. Wyprawa ,,Kanin 2005”, została nagrodzona „Kolosem” (nagroda za osiągnięcia dla Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów) „za odkrycie i eksplorację jaskini BC 4, która w połączeniu z jaskinią Mala Boka utworzyła drugi pod względem głębokości trawers jaskiniowy świata o deniwelacji 1319 m”.

Brałem udział międzynarodowej wyprawie „Tian Xing 2006” (środkowe Chiny, Chonqing), podczas której odnaleziono najgłębszy system jaskiniowy Chin- „Tian Xing System”. Uczestniczyłem w wyprawach eksploracyjnych KTJ PZA w prowincji Hubei (Chiny) w latach 2012-2018. Brałem również udział w eksploracji jaskiń w Austrii, na płw. Krymskim oraz w Tatrach. W roku 2014 i 2016 miałem przyjemność wraz z zespołem otrzymać nominację do Nagrody National Geographic” Travelery 2014 i 2016” w kategorii wyczyn roku za I polskie i najszybsze przejście systemu jaskiniowego Mala Boka –BC 4, oraz odkrycie ponad 1km korytarzy tego systemu.

Od 1998 r aktywnie wspinam się na Jurze - głównie południowej :), w Sokolikach oraz Tatrach- latem i zimą. Lubię długie, przygodowe, górskie drogi, szczególnie w Dolomitach. Wspinałem się również w rejonach skalnych Chorwacji, Grecji, Jordanii, Słowacji, Słowenii, Sycylii, Tajlandii, i Wysp Kanaryjskich. Prowadzę działalność szkoleniową nieprzerwanie od 2008 roku. Realizuję szkolenia wspinaczkowe na Jurze Południowej oraz w Sokolikach. W sezonie zimowym szkolę z zakresu zimowej turystyki wysokogórskiej w Tatrach, najczęściej w ulubionym otoczeniu Morskiego Oka :)

Zapraszam Serdecznie!

  • Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA
  • Instruktor Taternictwa Jaskiniowego PZA
  • Ratownik Kandydat TOPR