Sokoliki to niewielki masyw górski. W prawdzie jest niewielki w znaczeniu geograficznym, natomiast ogromny w znaczeniu wspinaczkowym. To tutaj od wielu lat szkolą się osoby chcące podnieść swoje umiejętności, szczególnie jeżeli chodzi o wspinanie na własnej protekcji. Umożliwia to wysokiej jakości granit, który jest idealny do nauki osadzania asekuracji.
W artykule tym spróbujemy wejść w niuanse i podpowiedzieć, jak zacząć swoją przygodę ze wspinaniem w tej okolicy oraz jakie kursy wspinaczkowe w Sokolikach warto wybrać. Na końcu znajdziesz listę kursów u świetnych instruktorów, na które możesz się łatwo zapisać.
Góry Sokole leżą w paśmie Rudaw Janowickich należących do Sudetów Zachodnich. W prawdzie geograficznie Sokoliki są częścią Rudaw Janowickich, ale wspinacze oba rejony rozdzielają. Rejon wspinaczkowy na wschód od Przełęczy Karpnickiej określany jest Rudawami a na zachód Sokolikami. Również jeżeli chodzi o kursy skałkowe, zazwyczaj odbywają się one albo w jednym albo w drugim rejonie, przy czym Sokoliki są dużo bardziej popularne.
Sokolik Duży, wraz z Krzyżną Górą to dwa charakterystyczne, widoczne z daleka szczyty. To w ich bliskiej okolicy skupia się potencjał wspinaczkowy Gór Sokolich. Najłatwiej pod skały podejść z parkingu na Przełęczy Karpnickiej lub okolic Trzcińska, dokąd dostać się można pociągiem. Granice rejonu wyznaczają wsie Karpniki, Wojanowo i Trzcińsko.
Sokoliki charakteryzują się wysokim nagromadzeniem granitowych skałek, które bardzo upodobali sobie wspinacze. Skały zbudowane są z górnokarbońskiego granitu karkonoskiego, który stwarza idealne warunki do wspinania tradowego, czyli takiego, podczas którego wspinacz sam zakłada punkty asekuracyjne. Asekuracja prowadzona jest głównie wewnątrz rys i kominów o doskonałym tarciu.
Wysokie właściwości tarciowe i twardość granitu wyróżniają go spośród innych popularnych polskich rejonów wspinaczkowych. Według wielu instruktorów wspinania, to właśnie te czynniki wraz z formacjami (rysy, zacięcia, kominy) przeważają na korzyść odbywania kursów wspinaczkowych właśnie w Sokolikach. Z racji podobieństwa budowy skały, całe Rudawy Janowickie są wyśmienitym miejscem do treningu przed wspinaniem w Tatrach.
Największą "konkurencją" szkoleniową granitowych rejonów jest oczywiście Jura Krakowsko-Częstochowska. Charakteryzuje się ona skałą wapienną o zupełnie innej specyfice wspinania po niej oraz osadzania asekuracji. Jura w związku z tym oraz w związku ze swoją rozległością geograficzną ma inne zalety, o których przeczytać możesz tutaj.
Wspinaczce w Sokolikach sprzyja niesamowity klimat zalesionych wzgórz ze skalnymi turniami. Większość skał skupia się wokół trzech sektorów: Krzyżnej Góry, rejonu Sokolika (to tam, gdzie jest punkt widokowy z pięknymi zachodami słońca) i rejonu Sukiennic. Wszystkie te miejsca są blisko siebie i łatwo dostępne. Najpopularniejsze skały to:
Krzyżna Góra:
Rejon Sokolika:
Rejon Sukiennic:
Znajdujesz się na stronie największej bazy kursów i instruktorów wspinania. Poznaj zatem trzy najpopularniejsze rodzaje szkoleń wspinaczkowych w Sokolikach. Możesz wybrać dowolny kurs i zapisać się na najbliższe szkolenie lub przejść do pełnego kalendarza szkoleń i zarezerwować coś na przyszłość.
Podstawowy kurs wspinaczkowy inaczej nazywany kursem wspinania po drogach ubezpieczonych to Twój pierwszy krok w skałach. Przygotuje Cię do poruszania się po drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Kurs przeznaczony jest dla osób początkujących, które chcą samodzielnie wspinać się w ubezpieczonych skałach lub na sztucznych ściankach.
Wspinanie na własnej asekuracji to esencja tego po co przybywa się w Sokoliki. To następny etap dla osób które pozytywnie ukończyły kurs podstawowy. Program szkolenia obejmuje wspinaczkę po drogach bez stałych punktów asekuracyjnych (nauczysz się osadzać własne), w tym po drogach dwuwyciągowych.
Kurs skałkowy pełny (inaczej kurs wspinaczki skalnej) to najbardziej kompleksowy rodzaj szkolenia w Sokolikach. Jest połączeniem kursu podstawowego oraz kursu tradowego. Z tego powodu trwa około 6 dni i jest bardzo intensywny.