1. Instruktorzy
  2. Zbyszek Tabaczyński
Zbyszek Tabaczyński

Zbyszek Tabaczyński

Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

Dostępnych kursów: 0

Wolnych miejsc: 0

O mnie

Jestem licencjonowanym Instruktorem PZA Taternictwa Jaskiniowego, Narciarstwa Wysokogórskiego, Kanioningu oraz ratownikiem TOPR.

Swoje górskie pasje realizuje od 1997 roku. Mogę powiedzieć, że zakres mojej górskiej aktywności jest szeroki. Z zamiłowania jestem speleologiem. Jaskinie dla mnie to teren eksploracji, poznania tego co jeszcze w górach nieznane. Od 1999 r. uczestniczę w wyprawach eksploracyjnych w Tatrach oraz masywach wapiennych Alp, Bałkanów i Kaukazu. Od 2007 roku aktywnie uczestniczę w projekcie eksploracyjnym WKTJ w Górach Przeklętych na pograniczu Czarnogóry, Albanii i Kosowa. Prowadzona jest tam systematyczna eksploracja, której efektem są rozległe systemy jaskiń o głębokości przekraczającej 700m. Od 2004 roku szkolę na zorganizowanych kursach taternictwa jaskiniowego.

Na nartach zjazdowych jeżdżę od dziecka, a od ponad 20 lat uprawiam narciarstwo wysokogórskie. Lubię zarówno przemierzanie dzikich zakątków górskich jak i trudne technicznie zjazdy. Tatry są moją naturalną przestrzenią, miejscem szkoleń i pracy. Doświadczenia zdobywane w górach bardziej dzikich i niedostępnych zawsze były dla mnie ważne i wpływały na mój rozwój. Na nartach poznałem Karpaty wschodnie i południowe, Alpy wschodnie i zachodnie, dzikie masywy Bałkanów oraz Wielki i Mały Kaukaz. Od 2015 szkolę na kursach Narciarstwa Wysokogórskiego PZA oraz organizuje wyjazdy szkoleniowe dla zaawansowanych.

Moje zainteresowanie kanioningiem jest pochodną zamiłowania do jaskiń. Pierwsze przygody w kanionach miały miejsce pod koniec lat 90-tych. Przez szereg lat pokonałem ponad 500 kanionów w całej Europie. Wraz ze wzrostem zainteresowania tą dyscypliną powstał pomysł uporządkowania i unifikacji programu szkolenia. Wraz z kilkoma osobami utworzyliśmy komisję ds. kanioningu przy PZA, aby popularyzować ten sport. Mając częściowy udział w tym procesie, od kilku lat prowadzę kursy realizowane zgodnie z programem PZA.

Wspinanie dla mnie to przygoda. Lubię drogi wielowyciągowe, wspinam się głównie w Tatrach - latem i zimą oraz w rejonach skalnych. Umiejętność wspinania i właściwej asekuracji jest podstawą bezpiecznego poruszania się po górach. Kursy wspinaczki skalnej prowadzę w ramach programu szkoleń jaskiniowych. Na kursach turystyki zimowej i letniej uczę wybranych zagadnień z asekuracji i poruszania się w terenie eksponowanym.

Miałem szczęście spotkać na swojej górskiej drodze wielu mądrych ludzi, którzy otwarcie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem górskim. Starsi Instruktorzy TOPR, PZA, Przewodnicy Wysokogórscy, przekazali mi umiejętności techniczne i pewną pokorę do gór, którą również staram się przekazać na szkoleniach. Góry są niebezpiecznym środowiskiem, a umiejętne zarządzanie ryzykiem w terenie górskim jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

W okresie zimowym zapraszam na kursy lawinowe, turystyki oraz skiturowe.


  • Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA
  • Instruktor Taternictwa Jaskiniowego PZA
  • Instruktor Kanioningu PZA
  • Ratownik TOPR
  • Ekiper PZA